Skip to content

16 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block21
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-1GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,596
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
54%
Improvement Value:$98,000
46%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,579+2.0%
2024$16,248-1.7%
2023$16,531+0.7%
2022$16,415+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 9003, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1914