Skip to content

509 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block151
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2S-F-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,276
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
78%
Improvement Value:$30,400
22%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441+2.0%
2024$10,232-1.7%
2023$10,411+0.7%
2022$10,338+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909