Skip to content

6108 Jackson St-FrtWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block142
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,325
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
32%
Improvement Value:$145,700
68%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,633+2.0%
2024$16,300-1.7%
2023$16,585+0.7%
2022$16,469+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909