Skip to content

20 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block21
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U-1GAR
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage2,282
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
57%
Improvement Value:$75,600
43%
Total Assessment$174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,463+2.0%
2024$13,195-1.7%
2023$13,425+0.7%
2022$13,331+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 9553, Page 861NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1914