Skip to content

6109 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block37
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-2U-GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,287
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
58%
Improvement Value:$83,000
42%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,191+2.0%
2024$14,887-1.7%
2023$15,147+0.7%
2022$15,041+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 7958, Page 285

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,287DeedBook 7958, Page 285Recorded7/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 1924