Skip to content

40 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block21
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class36
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
55%
Improvement Value:$56,500
45%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+2.0%
2024$9,484-1.7%
2023$9,650+0.7%
2022$9,582+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$618,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 9276, Page 48Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 8846, Page 523Recorded5/1/2012

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 8754, Page 171Recorded9/20/2010

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5591, Page 281

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4777, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1919