Skip to content

6027 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 1, 1993

Property Information

Block45
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
79%
Improvement Value:$34,000
21%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,260+2.0%
2024$12,016-1.7%
2023$12,226+0.7%
2022$12,140+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914