Skip to content

6400-06 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Date
Oct 10, 2003

Property Information

Block24
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description5S-B-60U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,400
27%
Improvement Value:$873,050
73%
Total Assessment$1,196,450

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$98,815+7.8%
2024$91,629+3.2%
2023$88,789+1.6%
2022$87,371+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920