Skip to content

5907 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$8,000,000
Last Sale Date
Feb 18, 2016

Property Information

Block58
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description5B-45U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,700
36%
Improvement Value:$765,400
64%
Total Assessment$1,193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$98,538+9.0%
2024$90,427+3.2%
2023$87,624+1.1%
2022$86,711+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$8,000,000

From:

To:

DeedBook 9104, Page 195Recorded3/4/2016

Property Sale

Sale
$6,060,000

From:

To:

DeedBook 8952, Page 430NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/9/2014

Property Sale

Sale
$2,615,000
DeedBook 5828, Page 95

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4789, Page 62