Skip to content

6305 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$15,585,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block20
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description5S-B-49U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,200
44%
Improvement Value:$711,200
56%
Total Assessment$1,281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$105,831+4.1%
2024$101,679+3.2%
2023$98,527+0.7%
2022$97,835+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,585,000

From:

To:

DeedBook 9813, Page 156NU CodeExchange / barter (22)Recorded4/4/2024