Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
6301 BroadwayWest New York, NJ 07093
Apartment
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 22, 2014
Property Information
Block26
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5
Building Details
Building Class---
Description3S-B-C-5U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,493
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$66,000
27%
Improvement Value:$180,000
73%
Total Assessment$246,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $20,317 | +4.1% |
| 2024 | $19,520 | +3.2% |
| 2023 | $18,915 | +0.7% |
| 2022 | $18,782 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.