Skip to content

208 63rd StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block26
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1&2S-B-C-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,541
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$91,500
59%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,719+4.1%
2024$12,220+3.2%
2023$11,841+0.7%
2022$11,758+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft3,541DeedBook 9905, Page 674Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft3,541DeedBook 9693, Page 433Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 9271, Page 535Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 7039, Page 341Recorded4/11/2003

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5979, Page 31