Skip to content

306 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899
Commercial

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block30
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description3S-B-2U-C
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
45%
Improvement Value:$65,200
55%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+4.1%
2024$9,451+3.2%
2023$9,158+0.7%
2022$9,093+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 9866, Page 497Recorded12/12/2024

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 9400, Page 134Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 8876, Page 199NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/18/2012

Property Built

Built

Year Built: 1899