Skip to content

317 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block30
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
60%
Improvement Value:$42,500
40%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3318, Page 1024

Property Built

Built

Year Built: 1899