Skip to content

439 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block31
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$82,500
57%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,976+4.1%
2024$11,506+3.2%
2023$11,149+0.7%
2022$11,071+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 9523, Page 384Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 7106, Page 279NU CodeTitle correction (4)Recorded8/7/2003

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5698, Page 285

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4585, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1899