Skip to content

6401 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block158
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-2S-F-H-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
36%
Improvement Value:$85,600
64%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,784+9.5%
2024$9,846-1.8%
2023$10,023+0.7%
2022$9,950+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919