Skip to content

401a 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block80
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
Description2B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
45%
Improvement Value:$55,000
55%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,259+4.1%
2024$7,935+3.2%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4560, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1899