Skip to content

419 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block31
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$58,400
48%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,323+2.0%
2024$9,136-1.7%
2023$9,296+0.7%
2022$9,231+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3269, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1899