Skip to content

6314 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block32
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$81,700
57%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,119+2.0%
2024$10,897-1.7%
2023$11,088+0.7%
2022$11,010+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5612, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1899