Skip to content

415 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 10, 1993

Property Information

Block16
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
66%
Improvement Value:$32,500
34%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,179-1.7%
2023$7,305+0.7%
2022$7,253+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900