Skip to content

327 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 22, 2013

Property Information

Block32
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$69,500
53%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,179+2.0%
2024$9,975-1.7%
2023$10,149+0.7%
2022$10,078+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,390DeedBook 8892, Page 912NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920