Skip to content

6310 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 15, 1996

Property Information

Block32
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$75,600
55%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,406+4.1%
2024$10,958+11.3%
2023$9,842+0.7%
2022$9,773+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5074, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1899