Skip to content

416 63rd St(Unit C0012)West New York, NJ 07093

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block33
Lot34
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1BR-BALC-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,100
15%
Improvement Value:$39,100
85%
Total Assessment$46,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,816+4.1%
2024$3,666+3.2%
2023$3,552+0.7%
2022$3,527+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft600DeedBook 9933, Page 955Recorded10/1/2025

Property Built

Built

Year Built: 2005