Skip to content

419 63rd StWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block34
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,430
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
31%
Improvement Value:$133,000
69%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,805+2.0%
2024$14,509-1.7%
2023$14,763+0.7%
2022$14,659+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

DeedBook 9571, Page 323Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 7118, Page 168Recorded8/26/2003

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5313, Page 48