Skip to content

6108 Park AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block37
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
58%
Improvement Value:$45,500
42%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,920+4.1%
2024$8,570+3.2%
2023$8,304+0.7%
2022$8,246+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5997, Page 137