Skip to content

6046 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Dec 31, 2007

Property Information

Block37
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,699
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
47%
Improvement Value:$56,800
53%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,235+2.0%
2024$8,071-1.7%
2023$8,212+0.7%
2022$8,154+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,699DeedBook 8422, Page 306Recorded1/16/2008

Property Built

Built

Year Built: 1924