Skip to content

6040 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 21, 2000

Property Information

Block37
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2-2S-B-12U EA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,880
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
41%
Improvement Value:$265,500
59%
Total Assessment$453,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,413+4.1%
2024$35,946+3.2%
2023$34,831+0.7%
2022$34,587+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$465,000
DeedBook 5679, Page 33

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5139, Page 340

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 4689, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1925