Skip to content

6044 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$393,750
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block37
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class36
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
48%
Improvement Value:$57,200
52%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,060+4.1%
2024$8,705+3.2%
2023$8,435+0.7%
2022$8,376+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$393,750

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 9841, Page 452NU CodeFamily (1)Recorded8/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1924