Skip to content

6114 Park Ave Apt 4West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block37
Lot17
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,300
5%
Improvement Value:$44,100
95%
Total Assessment$46,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,832+4.1%
2024$3,682+3.2%
2023$3,568+0.7%
2022$3,543+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 9433, Page 442Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 9088, Page 74Recorded12/28/2015

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8616, Page 9NU CodePartial parcel (6)Recorded9/24/2008

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 7205, Page 12

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6078, Page 165