Skip to content

6114 Park Ave Apt 5West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 28, 2023

Property Information

Block37
Lot17
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,300
4%
Improvement Value:$50,900
96%
Total Assessment$53,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,394+4.1%
2024$4,221+3.2%
2023$4,091+0.7%
2022$4,062+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9736, Page 1000Recorded3/27/2023

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 9409, Page 481Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8636, Page 365NU CodePartial parcel (6)Recorded11/26/2008

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8636, Page 365

Property Sale

Sale
$21,500,000
DeedBook 7205, Page 12

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6078, Page 165