Skip to content

6114 Park Ave Apt 8West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block37
Lot17
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,300
4%
Improvement Value:$55,000
96%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,418+2.0%
2024$4,330-1.7%
2023$4,406+0.7%
2022$4,375+170.3%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

DeedBook 9454, Page 341NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$147,250

From:

To:

DeedBook 8711, Page 973Recorded1/25/2010

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 7205, Page 12

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6078, Page 165