Skip to content

6050 Blvd East Apt 2hWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0028
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD/2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
25%
Improvement Value:$113,300
75%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,479+4.1%
2024$11,990+3.2%
2023$11,618+0.7%
2022$11,536+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 9801, Page 70Recorded2/6/2024

Property Sale

Sale
$667,000

From:

To:

DeedBook 9087, Page 659Recorded12/23/2015