Skip to content

6050 Blvd East Apt 2jWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0029
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD/2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
25%
Improvement Value:$80,200
75%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+2.0%
2024$8,078-1.7%
2023$8,220+0.7%
2022$8,162+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$595,000

From:

To:

DeedBook 9663, Page 494Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 9160, Page 561NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/29/2016