Skip to content

6050 Blvd East Apt 3eWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0035
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD/1BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,200
22%
Improvement Value:$57,400
78%
Total Assessment$73,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,079+4.1%
2024$5,840+3.2%
2023$5,659+0.7%
2022$5,619+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 9273, Page 393Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9199, Page 415Recorded5/10/2017