Skip to content

6050 Blvd East Apt 3hWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$819,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0038
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD/2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
22%
Improvement Value:$133,900
78%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,181+4.1%
2024$13,624+3.2%
2023$13,202+0.7%
2022$13,109+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$819,000
DeedBook 9640, Page 974

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5113, Page 71