Skip to content

6050 Blvd East Apt 3jWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
May 21, 2018

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0039
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD/2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
25%
Improvement Value:$80,200
75%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+2.0%
2024$8,078-1.7%
2023$8,220+0.7%
2022$8,162+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 9468, Page 389NU CodeOutside sample period (5)Recorded1/31/2020

Property Sale

SaleMulti
$306,500
DeedBook 7180, Page 177