Skip to content

6050 Blvd East Apt 4aWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0041
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD/2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
21%
Improvement Value:$102,300
79%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,947+2.0%
2024$9,749-1.7%
2023$9,919+0.7%
2022$9,849+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 9280, Page 74Recorded2/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 5780, Page 286