Skip to content

6050 Blvd East Apt 4cWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0043
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD/2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
21%
Improvement Value:$104,300
79%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132+2.0%
2024$9,930-1.7%
2023$10,103+0.7%
2022$10,032+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

DeedBook 9656, Page 644NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/8/2022

Property Sale

SaleMulti
$580,000
DeedBook 8074, Page 275