Skip to content

6050 Blvd East Apt 4jWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0049
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD/2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
25%
Improvement Value:$80,200
75%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,829+9.3%
2024$8,078-1.7%
2023$8,220+0.7%
2022$8,162+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

DeedBook 9828, Page 720Recorded6/13/2024

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

DeedBook 9251, Page 394Recorded11/2/2017

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 8772, Page 893