Skip to content

6050 Blvd East Apt 5aWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$561,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0051
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD/2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
22%
Improvement Value:$95,800
78%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,142+4.1%
2024$9,744+3.2%
2023$9,442+0.7%
2022$9,376+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$561,000

From:

To:

DeedBook 9507, Page 349Recorded9/11/2020

Property Sale

SaleMulti
$561,000
DeedBook 9507, Page 349