Skip to content

6050 Blvd East Apt 5fWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0056
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD/1BA & 1 TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
18%
Improvement Value:$66,000
82%
Total Assessment$80,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+2.0%
2024$6,068-1.7%
2023$6,174+0.7%
2022$6,131+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9272, Page 379Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8875, Page 589