Skip to content

6050 Blvd East Apt 6bWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0062
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD 2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
22%
Improvement Value:$136,600
78%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,502+2.0%
2024$13,232-1.7%
2023$13,463+0.7%
2022$13,369+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

DeedBook 9592, Page 466Recorded8/26/2021