Skip to content

6050 Blvd East Apt 6hWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0068
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD 2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
20%
Improvement Value:$154,500
80%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,907+4.1%
2024$15,283+30.3%
2023$11,733+0.7%
2022$11,651+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 9106, Page 739Recorded3/17/2016

Property Sale

SaleMulti
$565,000
DeedBook 8839, Page 549