Skip to content

6050 Blvd East Apt 7aWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 21, 2023

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0071
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
22%
Improvement Value:$97,500
78%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,639+2.0%
2024$9,446-1.7%
2023$9,611+0.7%
2022$9,544+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 9777, Page 786NU CodeFamily (1)Recorded10/12/2023

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 4922, Page 220