Skip to content

6050 Blvd East Apt 7dWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0074
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionSTUDIO & TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage627
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,800
25%
Improvement Value:$41,400
75%
Total Assessment$55,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,256+2.0%
2024$4,171-1.7%
2023$4,244+0.7%
2022$4,215+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$233,000

From:

To:

Sq Ft627DeedBook 9120, Page 925Recorded5/25/2016

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 8165, Page 289