Skip to content

6050 Blvd East Apt 7hWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Aug 12, 2011

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0078
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD 2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
25%
Improvement Value:$117,000
75%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,029+2.0%
2024$11,789-1.7%
2023$11,995+0.7%
2022$11,911+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$610,000
DeedBook 8814, Page 401