Skip to content

6050 Blvd East Apt 7jWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0079
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
18%
Improvement Value:$127,800
82%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,826+4.1%
2024$12,323+23.3%
2023$9,996+0.7%
2022$9,926+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 9611, Page 82Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$459,300

From:

To:

DeedBook 9404, Page 117Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 8695, Page 672