Skip to content

6050 Blvd East Apt 8hWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Feb 25, 2013

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0088
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD 2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
22%
Improvement Value:$135,200
78%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,448+2.0%
2024$13,179-1.7%
2023$13,410+0.7%
2022$13,315+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$645,000
DeedBook 8897, Page 975