Skip to content

6050 Blvd East Apt 8jWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0089
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
25%
Improvement Value:$83,000
75%
Total Assessment$110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,536+2.0%
2024$8,366-1.7%
2023$8,512+0.7%
2022$8,452+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

DeedBook 9475, Page 991NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/2/2020

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 8060, Page 253