Skip to content

6050 Blvd East Apt 10jWest New York, NJ 07093

Built 1964

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0109
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
19%
Improvement Value:$122,000
81%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+2.0%
2024$11,336-1.7%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9236, Page 584Recorded9/12/2017

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 9236, Page 584

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9187, Page 700Recorded3/22/2017

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

DeedBook 9182, Page 948NU CodeGovernment (15)Recorded3/1/2017

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 7156, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1964